fbpx
 

Diş Hekimliğinde Sedasyon
Nedir?

Sedasyon diş hekimliği, diş tedavileri sırasında hastaların rahatlamalarına veya uyumalarına yardımcı olmak için ilaçların kullanımına atıfta bulunur. Sedasyon diş hekimliğinin amacı, diş tedavileri ile ilişkili kaygı ve korkuyu azaltarak daha rahat bir deneyim sağlamaktır. Bu tedavi yöntemi, özellikle dental fobisi olan hastalar için faydalı olabilir.

Diş hekimleri, minimal ila derin sedasyon seviyelerine kadar farklı sedasyon seviyelerini kullanabilirler. Hangi sedasyon seviyesinin kullanılacağı, hastanın anksiyete seviyesine, yapılan işlemin türüne ve hastanın tıbbi geçmişine bağlı olacaktır.

Sedasyonun Seviyeleri
Nedir?

Minimal sedasyon, hastanın rahatlamasına ve daha az endişe hissetmesine yardımcı olmak için hap alması veya azot protoksit (gülme gazı) soluması gerektiren bir süreçtir. Bu tür sedasyon hastayı uyutmadığı için hasta hala diş hekiminin komutlarına yanıt verebilir.

Orta sedasyon, hastanın bir hap alarak veya IV yoluyla bir sedatif alarak daha rahatlamasını ve işlemi hatırlamakta zorlanmasını sağlar, ancak hastalar hala diş hekiminin komutlarına yanıt verebilirler.

Derin sedasyon veya genel anestezi, hastanın uyumasını ve diş hekiminin komutlarına yanıt verememesini sağlayan ilaçlar almasını gerektirir. Bu tür sedasyon, daha invaziv işlemler veya yüksek düzeyde diş hekimliği kaygısı olan hastalar için kullanılır.

Sedasyon diş hekimliği işlemi sadece lisanslı bir diş hekimi veya anestezi uzmanı tarafından uygulanmalıdır. Ayrıca, sedasyon uygulanması ve hastanın vital işaretlerinin izlenmesi konusunda eğitim almış olmaları gerekir. Sedasyon diş hekimliği yapmadan önce, hastalar diş hekimlerine herhangi bir tıbbi durum veya alerji hakkında bilgi vermelidir ve herhangi olası riskleri veya yan etkileri tartışmalıdır.

Sedasyon Diş Hekimliğine
Kim İhtiyaç Duyar?

Sedasyon diş hekimliği, diş hekimi ziyaretlerinde yüksek düzeyde kaygı veya fobi yaşayan bireylerin rahatlamalarına yardımcı olabilir. Birçok kişi diş hekimine gitme konusunda kaygı veya korku yaşar. Bazıları için bu kaygı o kadar şiddetlidir ki diş hekimi bakımı aramalarını engeller. Sedasyon diş hekimliği, bu bireylerin rahatlamalarına ve diş işlemleri sırasında daha rahat hissetmelerine yardımcı olabilir.

Birden fazla veya uzun işleme ihtiyaç duyan hastalar, sedasyon diş hekimliğinden faydalanabilirler. Bu yöntem, birden fazla işlemi tek bir randevuda tamamlamalarına ve diş koltuğunda geçirilen toplam süreyi azaltmalarına yardımcı olur.

Bazı bireylerin hassas öğürme refleksi vardır, bu da diş işlemleri sırasında zor veya rahatsız edici olabilir. Sedasyon diş hekimliği, hassasiyeti azaltmaya ve işlemi daha rahat hale getirmeye yardımcı olabilir.

Diş koltuğunda oturmakta zorluk çeken bazı bireyler, özellikle çocuklar ve özel ihtiyaçları olan bireyler, diş hekimliğinde zorlanabilirler. Sedasyon diş hekimliği, bu bireyleri rahatlatır ve hem hastalar hem de diş hekimleri için işlemi daha kolay hale getirir.

Diş işlemlerini zorlaştıran Parkinson hastalığı, serebral palsi veya bunama gibi bazı tıbbi durumları olan bazı bireyler de sedasyon diş hekimliğinden faydalanabilirler. Sedasyon diş hekimliği, bu bireyleri rahatlatır ve işlemi daha yönetilebilir hale getirir.

Not edilmesi gereken önemli bir nokta, tüm hastaların sedasyon diş hekimliğine ihtiyaç duymadığı veya uygun olmadığıdır. Diş hekiminiz, bireysel ihtiyaçlarınız ve tıbbi geçmişinize bağlı olarak sedasyon diş hekimliğinin sizin için uygun olup olmadığını belirleyebilir.

Get In Touch With Us

+90 532 2726741
info@denteliteglobal.com

Book An Appointment

Book a visit to Denteliteglobal, simply fill out the form below and we will contact you back regarding the intervention you require.

  https://www.dentelite.com/wp-content/uploads/2022/10/estetikdenstistry.jpg

  Cosmetic Dentistry

  The area of dentistry known as cosmetic dentistry is concerned with enhancing the appearance of your smile. Veneers, dental bonding, and teeth whitening are common cosmetic dental procedures.

  https://www.dentelite.com/wp-content/uploads/2022/10/dental-surgery-1.jpg

  Implants

  Credibly reintermediate backend ideas for cross-platform models. Continually reintermediate integrated processes through technically sound intellectual capital. Holistically foster superior methodologies without market-driven best practices.

  https://www.dentelite.com/wp-content/uploads/2022/10/dentures.jpg

  Dentures

  Dentures are fixed or removable dental prostheses that replace missing teeth. This includes bridges, crowns and implants.

  https://www.dentelite.com/wp-content/uploads/2022/10/whitening.jpg

  Teeth Whitening

  “Tooth whitening” is a comparatively simple cosmetic procedure to visibly whiten our teeth. The term comes from the English (to bleach = to bleach).

  Copyright 2023 by Dentelite Global. All rights reserved.

  bt_bb_section_top_section_coverage_image